W związku z nadzwyczajną sytuacją, w celu realizacji podstawy programowej informuję, że nauczyciele z poszczególnych grup będą sukcesywnie przekazywać Państwu  propozycje materiałów do pracy z dzieckiem, zgodnie z programem Wychowania Przedszkolnego „Wokół przedszkola” wydawnictwa MAC Edukacja.  Realizując podstawę programową w oparciu o ten program nauczyciele będą udostępniali  m.in. karty pracy do wykonania w domu, opisy zabaw ruchowych, teksty wierszy, piosenek, tematy prac plastycznych.itp.

Na stronie wydawnictwa MAC Edukacja są dostępne treści programowe, ćwiczenia pomocne w realizacji programu. Aby ułatwić zdobywania wiedzy i sprawić, aby była atrakcyjna również w warunkach domowych Wydawnictwo MAC Edukacja umożliwia bezpłatnie korzystanie z biblioteki zasobów interaktywnych Mozabook.

RODZICU

Wykorzystaj czas, w którym dziecko nie chodzi do przedszkola, na większe usamodzielnienie swojego dziecka – oczekuj od niego większej pomocy przy codziennych czynnościach w domu np. podczas przygotowywania posiłków, sprzątania, czy nawet podczas wykonywania w swoim tempie czynności związanych z ubieraniem się, przygotowaniem do snu, w których bardzo często, z powodu pośpiechu, dzieci są wyręczane. Wykorzystaj pobyt dziecka w domu na rozmowy z nim na różnorodne tematy. W ten sposób będziesz wzbogacał słownictwo swojego dziecka. Znajdź czas na czytanie dzieciom i z dziećmi. Korzystaj z edukacyjnych programów telewizyjnych, zaproponuj dziecku gry planszowe czy zabawy i gry zręcznościowe.

Korzystaj z porad i propozycji nauczyciela. Nie unikaj kontaktu z nim. Pytaj o wszystko i dziel się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi dziecka. W sytuacji zawieszenia pracy przedszkoli to na Tobie i nauczycielu spoczywa odpowiedzialność za edukowanie dziecka i stwarzanie mu warunków do wszechstronnego rozwoju.

Dziecko w domu powinno, tak jak w przedszkolu, bawić się samodzielnie swoimi zabawkami, konstruować, układać, sprzątać, czuć się bezpieczne i swobodne w swej aktywności. Powinno także ruszać się i wykonywać wiele prostych ćwiczeń gimnastycznych.

Halina Waligórska – dyrektor przedszkola